Endurance duffelbag på 50 liter i en lettere udgave end mange andre duffels - og med de gode funktioner og slidstyrke i behold.
Der findes rigtigt mange 50 liters duffelbags på markedet og denne udgave er ikke revolutionerende anderledes, men ganske fornuftig og med alle de gode funktioner i behold.
Den adskiller sig mest ved at være overraskende let og blød i materialet og dermed mere komfortabel i det daglige brug af tasken.
Den har en dobbeltvejs lynlås hele vejen rundt, den har skulderstropper der kan tages af hvis den ikke skal bruges som rejsetaske, men som sportstaske i dagligdagen.
På indersiden er der i låget en meshlomme der også lynes med en lynlås og i enderne af tasken er der 2 håndtag til at håndtere tasken, hvis den er fyldt og godt tung.
Tasken er vandtæt i selve materialet, men ikke tapet i syningerne - så i dagligdagen vil den blive opfattet som vandtæt, selv om den ikke er det 100%.
Se mere om duffelbags